A határozók és a Webkurzus
Dolgozatot javítottam, ami nálam nem meglepő… Magyartanárként tanítok, íratok, javítok, zsörtölődőm, értetlenül állok a dolgok előtt – hogy nem lehet ezt érteni.., és mennybe vonulok diadalittasan egy-egy jól sikerült adjunk számot tudásunkról dolgozatnál. A mai kupac doga, azonban más volt mint a többi…
a határozók előcsalták belőlem a kérdéseket,
amiket szívesen szegeztem volna online felvételizőimnek,
(most pedig talán arra jók lesznek, hogy felelevenítsék a határozók rendszerét,
és értetlen orrok alá dörgöljék, hogy ugye milyen egyszerű ez). 🙂
Miért tanultok? – A sikeres felvételiért tanulok. Ebben a mondatban a „felvételiért” szó célhatározói szerepet tölt be. Az a célom, hogy a tudásomnak köszönhetően sikeres felvételit tegyek.
Kinek tanultok? Az ember magának tanul. Hangzana talán az egyértelmű válasz minden kamasz szájából. Kinek tanul? – Mindenki a maga részére sajátít el ismereteket. Micsoda részeshatározós szószerkezet: magamnak tanulok.
Ki vagy mi miatt tanultok? Anya unszolása miatt/unszolására tanulok. Egy pompás névutós névszóval kifejezett okhatározó tűnik fel a mondatban. (Unszolása miatt – Az az oka a tanulásomnak, hogy anya unszol, az életemre tör, nyaggat, zsarol.)
Kivel tanultok szívesen? A Webkurzus tanulóközösségével tanulunk szívesen!
Ez a válasz igen lelket simogató lenne a benne fellelhető társhatározóval együtt. Tanulóközösséggel tanulunk – íme a társhatározós szószerkezet.
Mivel készülnétek, tanulnátok szívesen? Interaktív feladatokkal. Csendülne fel a Z generáció szájából az egyértelmű válasz, amibe egy jó kis „Mivel?” kérdésre felelő eszközhatározót csempésztek.
Na és hol és mikor tanultok szívesen? Tolulnak a határozókat követelő kérdések a piros tollat markolászó kezemmel a javítandó dogák margójára? Otthon és néha. Két rövid határozószóval kifejezhető határozó. (Hely-, és időhatározó).
Abba se bírom hagyni…Mit gondoltok, mennyi időt kell tanulással tölteni a sikeres felvételiért? Ezt a kérdést fel is tettük azoknak akik velünk tanultak idén. És a válasz elég szórt volt, de valamennyien fok-mértékhatározóval feleltetek. Sokat, alig, erőnkön felül, stb.
Na és a tanulás módja? Lelkesen, sőt lelkiismeretesen kell tanulni, alaposan, körültekintően, szorgalmasan – számtalan módhatározós válasz helyesnek bizonyulna.
És még mindig a Hogyan kérdés? A képzés végére és a finisre gondolok, amikor már az állapototok is nyilvánvaló volt számomra a rengetek tanulás után. De ti fáradtan, csüggedten, elcsigázottan is csináltátok. (állapothatározók)
És azóta hányszor jut eszembe, hogy mindenkinek összejött-e?
Számtalanszor! Vágnám rá azonnal a választ stílusosan egy számhatározóval…
És ha már a határozókat így kiveséztük, mellékelek egy összefoglaló táblázatot – a Webkurzus felvételi előkészítőjében mi az ilyen összefoglaló dokumentumokat témavázlatnak hívtuk. Úgy képzeld el, mint a jegyzetek a nyelvtanfüzetedben, csak előre megírtuk neked! Szóval az alábbi képre kattintva olvashatod az összefoglaló táblázatot!
Ha tetszik, bökj egy gombra!
Vélemény, hozzászólás?