Hogyan kell jól vizsgázni?
A pszichológus válaszol vagy csak úgy mond valamit rovat…
Egy dolog tudni az anyagot és egy másik azt előadni a megfelelő pillanatban. A sportban ezt hívják formaidőzítésnek. De hogyan időzítsük a formánkat, hogy a maximumot tudjuk kihozni magunkból a központi felvételin?
Egy darab csodamódszer nincs. Sokféle cselekvési rutin, technika és gondolkodásmód van, amelyekből minél többet meg tudsz valósítani, annál jobban fog menni a vizsga. Az alábbiakban felsorolok párat. Válaszd ki melyik működik nálad, rakd hozzá a klasszisod, és az lesz a neked való kevercs!
EGYSZERŰ TECHNIKÁK
„Előkészületek”
Készítsd elő az ideális körülményeket a vizsga napjára! Aludj, reggelizz, tornázz, legyen nálad körző, vonalzó, 2 toll, ceruza, hegyező, radír, zsebkendő, szőlőcukor, maszk, kézfertőtlenítő, óra, némi pénz. Tudd, hogy hová kell menni, és hogy meddig tart a vizsga (2×45 perc közte 15 perc szünettel). Magyarul legyen egy menetrended erre az egész folyamatra!
Persze az se zökkentsen ki, ha valami nem úgy alakul, ahogy eltervezted. Bátran és talpraesetten rögtönözz! Mindenre van valami megoldás. Ha lekésed a buszt, hívd apát, vagy egy taxit, vagy indulj el síléccel! Ha nem tudod, melyik teremben leszel, bátran kérdezd meg a portást! Ha elhagytad a tollad, fordulj az első emberhez, és kérj tőle! Az emberek szívesen segítenek, ha megkérik őket.
„Spórolás az energiával”
A jó teljesítmény kulcsa, hogy hogyan gazdálkodsz az energiáddal. Az egészet felfoghatod úgy, mint egy számítógépes játékot. Van 100 egységnyi energiád. Ezt költöd mindenfélére. 20-at arra, hogy azon rágódsz, hogy úgy sem fog sikerülni, 10-et arra, hogy kié lesz az osztályban a legmagasabb pontszám, 8-at arra, hogy a villamoson ráléptek a lábadra és még csak bocsánatot sem kértek, 5-öt arra, hogy hogy nézel ki, 4-et arra, hogy nem akarsz itt lenni, inkább Fortniteoznál otthon. Így maradt 52% energiád, amit a vizsgára tudsz fordítani.
Ha ezekből az „egyéb” dolgokból le tudsz faragni, amik lekötik az energiádat, akkor több jut a feladatra. Mintha egy futó súlyokkal futna. Ha ledobja őket, gyorsabban fut. Több energiával például figyelmesebben olvas az ember, és még arra is marad, hogy olvasás közben gyorsan kiszámolja, hogy ha 100-ból levonunk 20+10+8+5+4-t, akkor nem 52 hanem 53 marad. Ennyire kell figyelni a felvételin! A pozitív gondolatok vagy a támogató szülők, barátok pedig még termelik is ezt az energiát. Keress olyan gondolatokat, tevékenységeket, embereket, akiktől energiát kapsz, és ne felejts el vissza is adni!
„Szundi”
Vizsga előtti nap este már ne tanulj, felesleges, csak összezavar, inkább aludj- mondja mindenki. Persze nehéz betartani, mert ekkorra pörög fel igazán az ember, és tényleg gyorsabban tanulunk, mint valaha. Már nem tereli el a figyelmünket a mobil, vagy a kedvenc sorozatunk. Ez a fókuszáltság rengeteg energiát emészt fel. Ha a vizsga előtti éjszaka így tolod, akkor másnapra nem marad. A vizsga teljesítéséhez sok energiára lesz szükséged, mert ebből táplálkozik az összes képesség, ami segíteni fog: állóképesség, kitartás, a koncentráció, kötél idegzet, hidegvér, logikus gondolkodás, gyors észjárás, penge memória.
Hát állj ellen a kísértésnek! Határozd el, hogy este 8-kor becsukod a könyvet, és rábízod magad arra, amit addig a pillanatig megtanultál. Évekig jártál az iskolába, több száz órát ültél a padban, és külön még sokat készültél erre a felvételire. Semmi értelme az utolsó pillanatban kapkodni. Biztos nem tudsz mindent, de megnyugodhatsz, senki sem tud mindent. Viszont amit megtanultál, azt jobban elő tudod majd hozni a felvételin, ha előző nap időben pontot tettél a készülés végére, és kialszod magad. A tanulást követő alvás során az emléknyomok megerősödnek, és könnyebben hozzáférhetővé válnak (memóriakonszolidáció), és energiával töltődsz fel.
„Egyetlen cél”
Ha sikeres felvételit akarsz írni, egy célt tűzz ki: „a felvételi lapon annyi feladatot oldok meg a legjobb tudásom szerint, amennyit bírok”. Minden más mellékes. Nem kell senkit lenyűgöznöd, nem érdekes, hogy hogy nézel ki, nem kell a legjobbat írnod az osztályban/a városban/a megyében. Úgyis azzal éred el a legjobb eredményt a tudásodhoz képest, ha a lényegre fókuszálsz és mindent beleadsz. Beszéljen helyetted az eredmény.
„Egy terv”
Vizsgázz okosan, és legyen egy terved a feladatlap kitöltésére. Vedd előre a legkönnyebb feladatokat és amilyen gyorsan tudod, csináld meg, ez ad egy kis sikerélményt. Folytasd a közepesen nehezekkel. Ha valamelyikkel nagyon elakadsz, adj magadnak meghatározott időt -mondjuk 1 percet- hogy ha addig nem sikerül fogást találni a feladaton, akkor továbblépsz, és majd visszatérsz. Aztán jöhetnek a nehéz feladatok. Ha szembetalálod magad egy nagy, összetett, megoldhatatlannak tűnő feladattal, ne ijedj meg. Minden nagyság apróságokból áll össze. Bontsd szét apró részekre, és egyenként oldd meg a kis részeket!
Üresen semmit ne hagyj! Ha befejezted, mindent ellenőrizz le, Utána térj vissza a megoldatlanokhoz és használj más stratégiát. Ha például matekból nem emlékszel a képletre, akkor használd az ujjaidat, a lábujjaidat, meg a padtársad lábujjait. Lehet nem lesz szép a megoldás, de ha más szemszögből is megnézed, talán eszedbe jut valami. Ha egy kérdésre semmit nem tudsz válaszolni, akkor tippelj. Még így is több esélyed van pontot szerezni, mint ha semmit nem írsz. Ahol nem tudsz (elég) pontot szerezni, ott az idő és energia veszteség minimalizálása a cél.
HALADÓ TECHNIKÁK
„Kontrolláld amit lehet, és engedd el azt, amit nem lehet„
Te döntöd el, hogy mit írsz a felvételi lapra, és még egy pár dolgot te irányíthatsz. De lesz, ami felett nem lesz kontrollod. Például hogy ki fog melletted ülni, hogy valaki nyoszogtatja a székét, hogy hány fok van a teremben, vagy hogy mi lesz a hírekben aznap reggel. Ezeket ne engedd be az elmédbe a vizsga idejére. Ne akadj fenn rajtuk, ne most akard megoldani őket, mert csak elforgácsolják az energiád. Aki tud, és össze tudja magát szedni az fejen állva is megírja a felvételit, ha kell. Aki nem tudja magát fegyelmezni 2 órára, azt a múzsák is kényeztethetik vizsga közben, akkor is gyengén fog teljesíteni ahhoz képest, amit tud.
„Legyen egy menedékhely az elmédben„
Most gondolj egy helyre. Arra a helyre, ahol mindig szerettél lenni, és ahová még vissza fogsz térni. Ahol nyugalom volt és biztonságban érezted magad. Ez lehet egy mező, egy tó partja, egy barlang vagy egy hegy teteje, amit csak elképzelsz, és ettől jó érzés tölt el. Ha a vizsgán rossz gondolatok környékeznek meg, csak csukd be a szemed, kulcsold össze a kezed, és képzeld ide magad. Maradj itt fél percig, azon még semmi nem múlik. Lélegezz mélyeket, ne törődj a többiekkel, hogy mit csinálnak, te a saját utadat járod. Végül sóhajts egy nagyot, és térj vissza a jelenbe.
A vizsga előtti este ezt próbáld el egyszer. Sokkal nyugodtabb leszel. Persze ilyen vizsgahelyzetben nem az a cél, hogy balatoni napozás szintjére nyugodjunk le. A stressznek van egy optimális szintje, ami kifejezetten szükséges a jó teljesítményhez. A cél, annak az állapotnak az elérése, ahol már éberek, fókuszáltak és tettre készek vagyunk, de még nem bénít meg minket az izgalom. Nevezzük ezt az elmeállapotot zónának.
„Varázsolj!„
A felvételi sikeres megírása egy nagy teljesítmény. A nagy emberi teljesítményekben van egy megmagyarázhatatlan tényező, aminek látszólag semmi köze a feladathoz, mégis segíti azt, aki birtokolja. Ez a hit. Vagy másképp: a teremtő képzelet. Ha hiszed, hogy minden rendben lesz, akkor ugyanazzal a tudással jobb felvételit fogsz írni, mint az, akinek az a meggyőződése hogy biztos, hogy valami nem lesz rendben. Egyszerűen bevonzzuk azt az életünkbe azt amiben hiszünk. A hit néha olyan helyekhez is hidat ver, amit a magunk puszta erejéből nem érhetnénk el. Így lehet az elmével varázsolni. A hitnek van egy olyan nagy előnye is, hogy leveszi a válladról a terheket. Elengedheted azokat a dolgokat amiket nem te irányítasz és nem kell végiggondolnod, a jövő összes lehetséges rettenetes kimenetelét hanem csak azt mondod: „Bízom magamban, és hiszem, hogy minden ok lesz, és ha mégis beüt valami, akkor majd megoldom”. És akkor minden ok lesz. Vagy néha nem. De azt elég lesz akkor megoldani, ha véletlenül bekövetkezik.
A jövőt senki nem látja, de ha megelőlegezed magadnak a bizalmat és mersz hinni, akkor sok plusz energiát nyersz, amit felhasználhatsz arra, hogy a zónában tudj maradni, hogy megvalósítsd az eltervezett menetrended, és irányítani tudd azokat a dolgokat, amik felett kontrollod van. Így varázsolj!
Menni fog! Sok sikert!
A cikk szerzője Szakály Péter – 2021
Vélemény, hozzászólás?